Haber

Şam 12 yıl sonra Arap Ligi’nde

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, 12 yıl aradan sonra Arap Birliği Zirvesi’ne katılmak üzere dün gece Suudi Arabistan’ın Cidde kentine geldi. Öte yandan Ukrayna Devlet Lideri Volodymyr Zelensky bugün tepeye katılmak için Suudi Arabistan’a doğru yola çıktığını duyurdu.

Suriye Devlet Lideri Beşar Esad, 2011 yılında ülkede yaşanan iç çatışmaların ardından Arap Birliği Zirvesi’ne katılmadı ve bu yıl 32’ncisi düzenlenen zirveye ilk kez davet edildi. Esad, dün gece zirveye ev sahipliği yapan Suudi Arabistan’ın Cidde kentine geldi.

TUNUS VE BİRLEŞİK ARAP YETKİSİ İLE GÖRÜŞME

Suriye Devlet Lideri Esad, bugün Tunus Devlet Lideri Kays Said ile ikili ve ara heyet toplantısına katıldı. Görüşmeye ilişkin Suriye Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan açıklamada, “ Görüşmede Cumhurbaşkanı Esad, Suriye ile Tunus arasındaki normal ve tarihi ilişkilerin yeniden kurulmasını memnuniyetle karşılayarak, bu ilişkilerin sadece siyasi ve ekonomik düzeylerde değil, kültürel, entelektüel ve kamusal düzeyde de güçlendirilmesi gerektiğini kaydetti. söylendi. Esad daha sonra Birleşik Arap Emirlikleri Başbakan Yardımcısı Mansour bin Zayed al-Nahyan ile ikili bir görüşme gerçekleştirdi.

ZELENSKİ YOLDA

Ukrayna Devlet Lideri Volodymyr Zelensky bugün bir açıklama yaparak, Arap Ligi Zirvesi’ne katılmak üzere Suudi Arabistan’a yola çıktığını duyurdu. Zelenski yaptığı açıklamada şunları söyledi: İkili ilişkileri ve Ukrayna’nın Arap dünyasıyla bağlarını geliştirmek için Suudi Arabistan Krallığı’na ilk ziyaretime başlıyorum. Kırım ve geçici olarak işgal altındaki bölgelerdeki siyasi tutsaklar, halkımızın dönüşü, Barış Formülü, enerji işbirliği. Suudi Arabistan Krallığı önemli bir rol oynuyor ve işbirliğimizi yeni bir seviyeye taşımaya hazırız.”ifadeleri kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu