Ekonomi

Son Dakika Haber: Emeklilere verilecek 5 bin lira ikramiye 15 Kasım’a kadar hesaplarda kalacak

Temmuz ayında aldıkları zamdan memnun olmayan ve maddi sıkıntı şikayetleri artan emeklilere bir defaya mahsus 5 bin lira ikramiye verilmesine karar verildi. Milyonlar ödemenin ne zaman hesaplarına geçeceğini merak ederken, beklenen açıklama Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’dan geldi. Bakan Işıkhan, ödemelerin 15 Kasım’a kadar hesaplara aktarılacağını söyledi.

“15 KASIM’I GEÇMEYECEK”

İşsiz emeklilere tek seferlik 5 bin lira ikramiye ödemesinin tarihi belli oldu. Bakan Işıkhan, kabine toplantısının ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu. Çalışmalarda sona yaklaştıklarını belirten Işıkhan, “Ödemeler 15 Kasım’ı geçmeyecek gibi görünüyor.” söz konusu.

MALİYET: 61 MİLYAR LİRA

12,2 milyon emekliye ilişkin ödemelerin bütçeye toplam maliyeti 61 milyar lira olarak açıklandı.

KİMLER DIŞLANIR?

1-31 Ekim 2023 tarihleri ​​arasında herhangi bir tarihte sosyal güvenlik destek primine tabi olanlar dahil olmak üzere çalışan veya faal olanlar ile yaşlılık aylığı almakta iken ilgili yönetmelikte sayılan işyerlerinde aylıkları kesilmeden çalışanlar kapalı, ödeme kapsamında olmayacaktır. Birden fazla belgeden gelir ve emekli maaşı alanların ödemeleri, azami ödemeye olanak sağlayan belge aracılığıyla yapılacak. Usulüne aykırı olarak yapıldığı tespit edilen ödemeler, varsa ilgilinin gelirinden veya emekli maaşından yüzde 25 oranında kesinti yapılacak veya genel kararlara göre geri alınacaktır.

karahalliajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu